35 Buckeyes Participating in 2022 Bucks Go Pro 1.0 Class – Ohio State Buckeyes

The Ohio State University Department of Athletics announced the 2022 Bucks Go Pro 1.0 class for 2022. Comprised of a total of 35 student-athletes representing 22 sports programs, the group will be interning within the athletics department, on campus and with companies off campus.

2022 BUCKS GO PRO 1.0 Class

The Eugene D. Smith Leadership Institute’s most tenured program, the Bucks Go Pro 1.0 Internship program runs eight weeks over the summer and allows student-athletes to gain important hands-on professional experience. The program incorporates an educational curriculum focused on areas such as networking, leadership and personal finance.

The Bucks Go Pro 2.0 Internship program allows the student-athletes to gain intensive internship experience in a multitude of roles with more than 30 companies. The Ohio State Athletics Department is incredibly grateful for our partners who have helped take this program to the next level. The experiences offered through BGP 2.0 have grown by 153% since our pilot program in the summer of 2018.

Both internship programs strive to:

  1. Provide the student-athletes with meaningful work experience in a professional setting
  2. Help enhance student-athletes’ resumes
  3. Teach student-athletes how to develop a network of colleagues
  4. Expand our student-athletes’ reference beyond their professors and coaches
  5. Help our student-athletes be better prepared for life after college and represent Ohio State with class in their professional endeavors.

2022 Bucks Go Pro 1.0 Class
Student-Athlete – Sport (department)

Ari Allen – Men’s Lacrosse (HR)
Nina Andrianos – Dance (Nutrition)
Benjamin Braun – Men’s Volleyball (Creative Services)
Riley Brengman – Women’s Ice Hockey (Camps)
Eugene Brown – Men’s Basketball (Life Sports)
Josie Cahall – Dance (Athletics Communications)
Zachary Cicero – Football (Event Management)
Jonathan Edwards – Men’s Swimming and Diving (Sport Operations)
Taji Flynn – Men’s Lacrosse (Center for Entrepreneurship)
Caitlin Foley – Women’s Soccer (Office of Student Life)
Maya Geringer – Women’s Swimming and Diving (Office of Student Life)
Mary Jaskoviak – Rowing (Athletic Training)
Derek Keiser – Rifle (Ticket Office)
Jean-Pierre Khouzam – Men’s Swimming and Diving (Nutrition)
Abigail Kuhn – Women’s Track and Field (Business Office)
Jack Leverett – Men’s Pistol (IT)
Sarah Morbitzer – Women’s Volleyball (Wexner – Nutrition Services)
Hannah Oliveros – Women’s Gymnastics (Digital Media)
Jesslene O’Loughlin – Dance (Human Performance Collaborative – Research)
Emma Pritchard – Women’s Gymnastics (Trademark and Licensing)
Rylee Rader – Women’s Volleyball (Sport Administration)
Nicole Riccardi – Women’s Gymnastics – Center for Innovation Strategies)
Sarah Richards – Field Hockey (Wexner – Nutrition Services)
Jadon Roberson – Men’s Gymnastics (Marketing)
Emily Ruck – Softball (Sport Operations)
John Satterfield – Men’s Swimming and Diving (Office of Investments)
Leah Sax – Women’s Lacrosse (OSU Physicians)
Sydney Taylor – Women’s Volleyball (Development)
Amanda Thiele – Women’s Ice Hockey (Office of Compliance and Integrity)
Bobby Van Buren – Men’s Lacrosse (Strength and Conditioning)
Peter Van Euwen – Men’s Soccer (Camps)
Caroline Walsh – Synchronized Swimming (Compliance)
Nolan Williams – Men’s Fencing (SPAWS)
Laurence Wootton – Men’s Soccer (The Blackwell)
Katherine Zenick – Women’s Swimming and Diving (SPAWS)

2022 Bucks Go Pro 2.0 Class
Student-Athlete – Sport (company)

Kamryn Babb – Football (Porter Wright)
Claire Bauer – Rowing (Basil Insurance Group)
Marley Blanchard – Dance (Lineage)
Nicole Boudus – Dance (MB Leadership, LLC)
Irina Cantos – Women’s Tennis (Serif Creative)
Abby Danson – Field Hockey (Thayer Power and Communication)
Reed Davis – Men’s Soccer (Ticket Solutions/Tickets for less)
Christopher Dowling – Men’s Soccer (Rockbridge Capital)
Marcus Ernst – Baseball (Copper Run)
Amy Fulmer – Women’s Swimming & Diving (National Children’s Hospital)
Brendan Gass – Cheer (Novvia Software)
Libby Gilbert – Women’s Swimming & Diving (US Council for Athlete’s Health)
Ali Gordon – Field Hockey (Simple Times Mixers)
Tegan Grant – Women’s Ice Hockey (Frazier Financial)
Alfred Hansen – Men’s Swimming & Diving (Learfield/Ohio State Sports Properties)
Carter Hilleary – Men’s Lacrosse (Rite Rug)
Emily Hummer – Women’s Golf (Hexion)
Sarah Johnson – Women’s Lacrosse (Kayne Law)
Kathleen Jones – Women’s Tennis (Rite Rug)
Grace Klein – Rowing (Bridgeway Academy)
Mia Lachey – Women’s Swimming & Diving (Columbus Partnership)
Delaney Lawler – Field Hockey (Learfield Ticket Solutions)
Megan McNutt – Rowing (Nationwide Children’s Hospital)
Teradja Mitchell – Football (EDSLI + NIL)
Claire Morris – Women’s Lacrosse (e-Cycle)
Jack Myers – Men’s Lacrosse (Budros, Ruhlin & Roe)
Caley O’Brien – Women’s Lacrosse (Learfield Ticket Solutions)
Erin O’Neil – Women’s Lacrosse (National Insurance)
Elizabeth Paul – Rowing (Bread Financial)
Natalie Quinn – Dance (National Children’s Hospital)
Tyler Rockwood – Men’s Gymnastics (Equitable Advisors)
Catherine Russo – Women’s Swimming & Diving (National Children’s Hospital)
Zoe Schweitzer – Women’s Gymnastics (Special Olympics)
Jake Seibert – Football (Rogue)
Zoe Shay-Tannas – Women’s Fencing (Rogue)
Ryan Smith – Football (MB Leadership, LLC)
Kyra Sommerstad – Women’s Swimming & Diving (Femergy)
Owen Sullivan – Men’s Soccer (Columbus Crew)
Jacob Synder – Men’s Lacrosse (National Insurance)
Brooke Thayer – Dance (Tayer Power and Communications)
Ashley Turner – Women’s Lacrosse (Special Olympics)
Montserrat Viveros – Fencing (Versiti)
Aislinn Walsh – Women’s Swimming & Diving (Hershey)

#GoBucks

,

Leave a Comment

Your email address will not be published.