Meet the All-SEC baseball teams for the 2022 season

After another memorable baseball season in the Southeastern Conference, the top players from the league have been rewarded for their performances this spring.

The SEC recently announced its all-conference teams for both the SEC-White and the SEC-Red divisions.

Dexter and Tecumseh claimed the SEC-Red and SEC-White titles, respectively, and led the way with the most first team selections in both divisions. The teams were selected by coaches in the conference.

Check out the all-conference teams below. Players are listed in alphabetical order by last name.

,

SEC-WHITE

FIRST TEAM

(Name, School, Position, Year)

Max Bledsoe, Tecumseh, C/1B, So.

Jacob Burns, Tecumseh, SS, Jr.

Connor Bush, Jackson, SS, So.

Lucas Dawson, Chelsea, 1B, Jr.

Patrick Deer, Jackson, C, Jr.

Lucas Dunn, Chelsea, P, Sr.

Alex Geyer, Pinckney, P/SS, Sr

Tristan Hayes, Adrian, OF, So.

Brendan Howard, Adrian, C, So.

Jacob Nichols, Jackson, C, Sr.

Sean Parker, Adrian, SS, So.

Hunter Shaw, Chelsea, P, Sr.

Matt Samborski, Tecumseh, OF, Sr.

HONORABLE MENTION

Mason Altan, Pinckney, 1B/OF, Jr.

Tyler Bruggeman, Adrian, CF, Fr.

Amin Campbell, Ypsilanti, CF, Jr.

Noah Carruthers, Pinckney, CF, Fr.

Steven Devaughn, Jackson, 1B, Jr.

Joelden Griffin, Adrian, P, Fr.

Solomon Hiatt, Adrian, 2B, Fr.

Alan Saenz, Ypsilanti, P/1B, Jr.

Jason Skoczylas, Chelsea, OF, Jr.

Dale Westphal, Pinckney, 1B/3B, Jr.

COACH OF THE YEAR

Tom Bullinger, Tecumseh

,

SEC-RED

FIRST TEAM

Cole Allen, Ann Arbor Pioneer, CF, Sr.

Ethan Brickner, Temperance Bedford, 1B/P, Sr.

Bobby Butler, Saline, SS, Sr.

Braeden Fuson, Dexter, Sr.

Giuseppe Gottfried, Saline, 1B, Sr.

Noah Miller, Monroe, C/P/IF, Jr.

Wyatt Novara, Dexter, P, Jr.

Marcus Patton, Ypsilanti Lincoln, IF, Sr.

Brennan Parachek, Dexter, P/1B, Jr.

Adan Reed, Temperance Bedford, P/OF, Sr.

Braylon Richards, Monroe, 3B/P/1B, So.

Ryan Sieler, Monroe, 3B/P, Jr.

Owen Tuccinardi, Ann Arbor Skyline, 1B, Jr.

HONORABLE MENTION

Davis Bennett, Dexter, So.

Sebastian Casillas-Lopez, Ann Arbor Huron, OF/P, Jr.

Jackson Conley, Saline, C, Jr.

Ian Decz, Ann Arbor Skyline, IF/P, Jr.

Ashton Elmer, Monroe, OF, Sr.

Ryan Gensheimer, Ann Arbor Skyline, P, Jr.

Robert Hamman, Ann Arbor Skyline, P, So.

Kylar Heise, Ann Arbor Pioneer, 1B/OF, Sr.

Ethan Hochendoner, Dexter, Sr.

Ty Karr, Temperance Bedford, Sr.

Julius Kass, Ann Arbor Pioneer, P/OF, Jr.

Garrett Labeau, Monroe, C/2B, Sr.

Braden LaRusso, Saline, CF/P, Sr.

Noah Laskey, Temperance Bedford, 1B/P, So.

Brandon Montgomery, Ypsilanti Lincoln, Sr.

Jamil Ramsey, Ypsilanti Lincoln, Sr.

Kriss Sydlowski, Saline, OF, Jr.

Joey Tessmer, Dexter, Jr.

Cade Tousa, Saline, 2B, Jr.

Noah Weiher, Temperance Bedford, C, Sr.

Caleb Winkelman, Monroe, P/1B, Sr.

Owen Yount, Monroe, OF/SS/P, So.

COACH OF THE YEAR

Mike Penn, Dexter

MORE:

Vote for the Ann Arbor-area Spring Sports Athlete of the Week for May 30-June 4

If you would like your local high school sports news delivered free to your inbox daily, click here and sign up for one of our local high school sports newsletters.

Leave a Comment

Your email address will not be published.